15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

İnsanın İçine İşleyen Bir Roman: Şeker Portakalı

İnsanın İçine İşleyen Bir Roman: Şeker PortakalıBugün size bir kitap tanıtacağım, 7’den 70’e herkesin okuması, ders alması gereken ve bana göre insanın çocuklara bakış açısını değiştiren bir kitap. Okurken ağlayacağınız, ağlarken gözlerinizi silip tekrar okuyacağınız ve kitabın kapağını kapattığınızda “Bu bir seri olsun lütfen bunun devamı olsun” diyebileceğiniz bir kitabı tanıtacağım.

Kitabımızın adı, Şeker Portakalı; yazarı ise José Mauro De Vasconcelos. Bu roman 1968 yılında yazılmış. Kahramanımız ise minik Zeze. Benim minik dediğime bakmayın, romanı okumaya başladığınızda onun ne kadar kocaman bir adam olduğunu fark edeceksiniz. Aslında çok fazla bilgi vermek, kitabı ifşa etmek istemem ama kabataslak ne okuyacağınız ya da ne ile karşı karşıya olduğunuz hakkında bir bilgi verebilirim size.

Zeze yoksul bir ailenin çocuğu. Kendisinden büyük üç ablası ve bir de abisi, onun dışında kendisinden küçük bir de erkek kardeşi var. Roman Zeze’nin bakış açısı ile yazılmış çünkü Zeze’nin yaratıcısı José Mauro De Vasconcelos, aslında otobiyografik bir roman ele almış. Kendisi de çok yoksul bir ailenin çocuğu olan yazar, bu eserinde “… günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”nü Zeze’nin ve kendi bilincinden aktarmış.

Aslında bu roman hakkında konuşulacak o kadar şey var ki… Lakin daha fazla konuşup roman içeriği hakkında gevezelik edip sizleri romandan koparmak istemem. Belki bu tavsiyeme uyup kitabı okuyan birisi ile burada hasbıhal ederiz. Ne belli…

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*