15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

İlginç Bir Kitap: Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

İlginç Bir Kitap: Bir Psikiyatristin Gizli DefteriMalum, insanlar, insanlarımız bayılıyorlar bir başkasının hayatına. Bir başkasının hayatındaki heyecan dolu olaylara kendilerini kaptırıp kendi dertlerini unutan çılgınlar da var ki bu halin meslek olmuş durumuna Psikiyatrist diyoruz.

Psikolog aşamasının bir üst kültür öğesi olan bu meslekte belli bir ruh durumunu muhafaza etmek oldukça zor. Üstelik bende bu durumu oldukça fazla merak edenlerdendim ki bu kitabı gördüm : BİR PSİKİYATRİSTİN GİZLİ DEFTERİ

Bu kitap NTV yayınlarından çıktı. Yazarları ise iki kişi görünüyor : Gary Small ve Gigi Vorgan

Gray Small, ruh doktorumuz; Gigi Vorgan onun eşi. Kitabın adından da anlaşılacağı gibi kitapta geçen olaylar Dr. Gray’ın başından geçiyor ama her başarılı erkeğin arkasında bir kadın yok mudur ?

Dr. Gray, stajyerlik döneminden bu yana ilgilendiği ve kendisine en ilginç gelen vakaları, elbette kişilerin adlarını değiştirerek vermiş. Açıkçası bu kitap belki çeviri olduğu için belki de kitabın bir dilcinin elinden geçmesi gerektiği gibi edebi açıdan bir değeri yok. Cümleler kısa ve anlaşılır, herhangi bir tasvir ya da edebi bir ruh durumu sorgulaması yok. Yani hayatını soğuk hastane koridorlarında geçiren bir doktorun yazacağı türden bir anlatıma sahip.

Anlatımının bu kadar doktorvari ve edebiyattan uzak olması elbette olaya bir gerçeklik vermiş. Yer yer söyleyiş tarzından sıkılsam da olayların cazibesine kapıldığım ve kitap okuma alışkanlığı biraz akıcılığa bağlı olan herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. İyi okumalar.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*