20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

İkramiye Farkı İçin Dava Açma

Sigortalı olarak çalışmak veya dışarıdan sigortanın ödenmesi halinde ve gerekli şartların sağlanması ile birlikte emekli olunmaktadır. Emekli olmak için gereken bütün şartların sağlanması için prim borcunun bulunmaması gerekmektedir. Yani sadece yaşı doldurmak tek başına emekli olmak için yeterli değildir. Bütün şartları aynı anda sağlanması gerekmektedir. Emekli olmak tek başına maaş getiren bir kavram değildir.

Emekli olan kişiler belli bir süre çalışmalarının karşılığı olarak emekli ikramiyesini de almaya hak kazanırlar. Bu ikramiye her yıl bir maaş miktarı kadar hesaplanarak verilmektedir. Yani çalışan emekli ikramiyesini aylık maaşı üzerinden alacaktır. Ancak kanunda belirtilen ölçülerin aşılmaması gerekmektedir. Bunun anlamı emekli ikramiyesinin bir üst sınırının olduğudur.

İkramiye Farkı İçin Nasıl Dava Açılır

Emekli olmak ile birlikte alınan emeklilik ikramiyesi için bazı şartlar ile verilmektedir. Emekli ikramiyesi için 30 yılın tamamlanmış olması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda kişi emekli olmak için 30 yıldan fazla çalışmakta ve yine aynı emekli ikramiyesini almaktadır. Bunun önüne geçmek isteyen kişiler bu konuda dava açabilmektedir.

Bu konuda yetkili olan mahkemeler Ankara idare mahkemelerdir. SGK’na yazılı bildirimin yapılmasından itibaren 60 gün içinde mahkemeye başvurulması gerekmektedir. Hemen Ankara idare mahkemesinde dava açılması sürenin uzamaması açısından önemlidir. Diğer mahkemelere başvurulması halinde ret kararı verilecektir. Bu nedenle usulüne uygun olarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*