20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

II. Yeni Şairleri

II. Yeni ŞairleriEdebiyatımızda yerleri o kadar farklıdır ki onların. Bir nevi toplumun bilinçaltıdır II. Yeniciler. Bütün kötülüklerin dert kapısı gibidirler. Anlaşılamadıkları için birçok kişinin umursamadığı insanlardır. Oysaki onların da amacı budur, göstermek istedikleri şey budur.

Bu konuda günümüz insanları anlamıyor değilim aslında çünkü 1950’li yıllarda Ece Ayhan da aynı muameleyi görmüştü. Yani aslında çekirdeğinde bile insanlar anlamamış ve anlamadıkları şeylere saygı duymamışlardır. Asıl amaçları da buydu demiştim ya, gerçekten de aslında onlar anlaşılmak için yazmadılar. Onlar bir çeşit tepkiyi dile getirdiler. Anlamadıkları bir dünya düzenini anlamlı cümleler ile ifade etmek istemediler.  İfade ettiler evet ama karmaşıkça, düzensizce; tıpkı hayatlarımız gibi.

Bunun genel bir psikoloji olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim çünkü II. Yeni şairleri aslında birbirini tanımıyordu. Hepsi bir yerlerden aynı düşünceler ile şiirler yazdılar ve bu şiirleri fark eden edebiyat dünyası tarafından yaftalandılar. Hatta II. Yeni ismi, Garip akımı gibi akımın şairleri tarafından konulmamıştır, Muzaffer İlhan Erdost tarafından konulmuştur. Hoş bu adlandırma da oldukça sorunludur; çünkü Türk edebiyatının birinci yeniliği Garip ikinci yeniliği II. Yeni değildir. Bu aşamada Toplumcu Gerçekçiler ve Saf Şiir anlayışındakiler haklı olarak isyan etmiştir. Yalnız adlandırma bu, bir şekilde kabul edilmiş ve bu şekilde söylenegelmiş.

Velhasıl kelam,  II. Yeni her ne kadar kalıplardan oluşmayan ve bu yüzden de zor anlaşılan bir şiir olsa da mutlaka bilinmesi ve okunması gereklidir. Zordur ama güzeldir.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*