20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar Kaçırma Nedir?Günlük hayatta kişinin istemeden idrarını yapması sonucunda meydana gelen duruma idrar kaçırma adı verilmektedir. Kadınlarda daha sık görülen idrar kaçırma gülerken, öksürürken veya hapşırıldığında gelerek kadınları rahatsız eder.

Bazı durumlarda da kişiler tuvalete gittiklerinde bile tam olarak idrar yapamadıkları kanısına kapılırlar. Bu nedenle devamlı tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Kişiyi pek çok alanda etkileyen idrar kaçırmanın kendi içinde çeşitli sebepleri vardır.

Kadınlarda görülen idrar kaçırmanın sebebi çoğunlukla stres kaynaklıdır. Pelvik taban olarak bilinen bölgede kaslar zayıfladığında idrar kaçırma durumu görülür. Kaslar zayıfladığında en ufak harekette idrar kaçırılır. Öksürmede bile idrar gelmesi olasıdır. Bu durumun nedeni doğum, şişmanlık ve menopoz nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bir diğer koşulda da mesane kası aşırı çalışıyorsa idrar kaçırma olayının gerçekleşmesi şeklindedir. Kişi tuvalet ihtiyacı duyduğunda tuvalete yetişemeden idrar kaçırmış olur. Aşırı çalışmadan kaynaklanan bu durumda Urge idrar kaçırma şekli olarak adlandırılır.

İdrar kaçırmanın ana nedeni öğrenildiğinde tedaviye başlanması daha doğrudur. Pelvik kasları veya mesanenin aşırı çalışmasıyla meydana gelen idrar kaçırma şekli birbirinden farklı tedavi şekilleri gerektirmektedir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*