20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Huzursuz Bacak Sendromu

Genellikle geceleri ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu kişi yattığında bacaklarında duyduğu uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Kişinin bu belirtilerden kurtulmak için bacaklarını devamlı hareket ettirmek istemesi veya yürümeye ihtiyaç duyması görülen şikayetlerindendir. Hastanın bu istekleri neticesinde uykusuz kalma gibi problemlere sıklıkla rastlanır.

Huzursuz bacak sendromu yavaş yavaş ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İlk görüldüğü günlerde 2 günde bir belirtiler kendini göstermeye başlar. Hasta bunun neden olduğunu sorgulamaya başlar. Gelecek günlerde bu şikayetler artarak devam eder. Ayağını devamlı sallama ihtiyacı hisseden kişi durumundan şikayet edip doktorun kapısını çalar.

Nedensiz yere ortaya çıktığı düşünülen huzursuz bacak sendromunun altında yatan en büyük sebebin demir eksikliği olduğu belirlenmiştir. Demir eksikliği daha çok kadınlarda görüldüğü için huzursuz bacak sendromu kadınlarda daha sık görülür. Hastalığı artıran diğer faktörler; aşırı kilo, alkol, tiroid hastalıkları, magnezyum eksikliği ve gebeliktir. Sayılan faktörler sizde olmadığı durumlarda da bu hastalığa yakalanmanız mümkündür. Sebebi belirlenemeyen huzursuz bacak sendromlarının sıklıkla görüldüğü vakalar bulunmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu hastalığı daha sık 40 ve 50 yaş guruplarındaki kişilerde görülür. Genç kesimde de görülebilen hastalığın hayat kalitesini etkilemesinin nedeni kişiyi uykusuz bırakmasıdır. Uykusuzluğun önüne geçmek ve hastalığın seyrini değiştirmek için Parkinson hastalığında kullanılan bazı ilaçlardan faydalanılır. Doktorun gözetimi altında verilen ilaçlarla belirtiler hafifler ve yaşam kalitesi artar.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*