15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Hub Nedir?

Ethernet-Switch-Hubs-5ports-8ports-10-100Mbps-Temel ağ cihazlarındandır. Yıldız topolojisinde ki ağlarda merkezde bulunur ve ağdaki tüm cihazlar ethernet kartı üzerinden huba bağlıdır. Herhangi bir yönetime sahip değildir, sadece cihazları birbirine bağlar. Ağ üzerinde ki iki cihaz arasında veri alış verişi gerçekleştirileceği zaman gönderici cihaz veriyi huba gönderir ve hub ağdaki tüm cihazlara veriyi iletir. Sadece hedef bilgisayar veriyi alır. Ağın tamamına veriyi dağıttığı için ağda fazla trafik oluşumuna neden olur. Sadece bit seviyesinde işlem yapmaktadır. Token ring topolojisinde merkeze MAU bulunur ve görevi hubla aynıdır.

Hub kullanılan ağlarda çift burgulu kablo kullanılır. Eğer ağ genişletilmek isteniorsa birden fazla hub birbirine koaksiyel, çift burgulu veya fiber optik kablo ile bağlanabilir. Ancak, hub kullanılarak ağ genişletmede en fazla 3 hub birbirine bağlanabilir. Hubları birbirine bağlarken, hub üzerinde bulunan uplink portu ile bağlantı yapılırken çift burgulu düz kablo kullanılır ve kablonun bir ucu hubda herhangi porta diğer ucu diğer hubta uplink portuna takılır. İki hub birbirine bağlanırken çift burgulu çapraz kablo kullanarak hublar üzerinde ki herhangi portları kullanabilir

Eğer kullanılan ağ token ring ise ve birden fazla MAU birbirine bağlanacaksa MAU’lar  üzerinde bulunan R1( Ring In) ve RO (Ring Out) portları kullanılır.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*