15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Hizmet Birleştirmesi Yaptırmadım Ne Zaman Emekli Olabilirim

Emekli olmak ve yaşlılık dönemini rahat geçirmek ülkemizde son derece önemsenmektedir. Bunun en büyük nedeni hayat pahalılığı nedeniyle herhangi bir birikim yapmanın mümkün olmamasıdır. Yani kişiler en azından bir emekli maaşı ile kendilerini güvende hissetmektedir. Emekli olabilmek için ülkemizde birçok şartın aynı anda yerine getirilmesi gerekmektedir. Emeklilik için yaş, primli gün sayısı ve sigortanın başlama tarihi son derece önemlidir.

Bu şartların hepsinin aynı andan sağlanması emekli olmaya hak kazanılması anlamına gelmektedir. Çünkü emekli olabilmek için kanunda belirtilen primli gün sayısının ve emeklilik yaşının doldurulması şarttır. Emeklilik yaşı da sigortalı olma tarihine göre değişiklik göstermektedir.

Hizmet Birleştirmesi Nasıl Yapılır

Çalışma dönemi boyunca herkesin aynı yerden emekli olması neredeyse pek de mümkün olmayan bir durumdur. Özellikle özel sektör alanında faaliyet gösteren kişilerin farklı alanlarda çalışma hayatları olmaktadır. Durum böyle olunca da emekli olmak için hizmet birleştirmesi yapmak gerekmektedir. Hizmet birleştirmesi en çok prim sahibi olunan iş yeri üzerinden yapılmaktadır.

Ancak hizmet birleştirmesi yapılması için Sosyal güvenlik kurumuna dilekçe yazılması gerekmektedir. Ödenmemiş prim borcunun bulunması halinde hizmet birleştirmesi ile emekli olunması mümkün değildir. Yani ilk olarak ödenmemiş prim borçlarının ödenmesi şarttır. Vatandaş son 7 yıl içinde hangi güvenlik koluna bağlı ise emekliliği de o kurum üzerinden yapılacaktır.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*