20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon BelirtileriHipertansiyon genel tanımıyla kan basıncı olarak bilinir. Kan basıncı vücutta yükseldiğinde kişide ani fiziksel değişiklikler görülür. Hipertansiyon hemen hemen her yaş gurubunda görülebilir. Sadece ileri yaştaki kişilere özel bir hastalık türü değildir. Genetik faktörlerinde hipertansiyona neden olduğu bilinmektedir.

Özelliklede aşırı sinirli kişilerde hipertansiyon hastalığına sık yakalandığı görülmektedir. Hipertansiyon belirtilerinden en sık görüleni baş ağrısıdır. Baş bir madde tarafından sıkıştırılıyormuş gibi ağrır. Bunun yanında görmede bozukluk, terleme, bulantı, cilt solgunluğu veya kızarıklığı, burunda kanama, sinirli ruh hali, kalpte çarpıntı, baş dönmesi gibi belirtilerde hipertansiyon hastalığından şüphe edilebilir.

Yiyecekleri aşırı tuzla tüketen kişilerde, obezlerde ve genetik olarak yatkın olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. İleri derecede gelişmiş hipertansiyon hastalıkları mutlaka tedavi edilmelidir. Sonuçları başka hastalıklara neden olabilen hipertansiyon hastalığının sonucunda kalp yetmezliği, damar sertliği, felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Beslenmede aşırı kırmızı et tüketiminden kaçınılarak tuzu azaltmak tedaviden olumlu yanıt alınmasını sağlayacaktır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*