20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Hepatit B

Hepatit BHepatit B hastalığı genel anlamıyla bir çeşit karaciğer rahatsızlığıdır. Karaciğerde ortaya çıkan bu hastalık karaciğere yayılarak bulunduğu yerde tamamen yıkıma neden olabilir.

Hepatit B hastalığının en önemli tarafı bulaşıcı olmasıdır. Belirti vermediği için genellikle insanlar vücutlarında taşıdıklarını anlamazlar. Kan verme durumlarında veya genel taramalarda ortaya çıkan Hepatit B hastalığının bir takım belirtileri vardır. Kendini halsiz hissetme, midede bulantı, kusma, ciltte görülen sararma, karında ağrı ve idrar renginin koyulaşması gibi belirtileri bulunmaktadır.

Hepatit B hastalığının birçok bulaşma türü bulunmaktadır. Sadece kan yolu ile geçmez. Ter, cinsel sıvı ve tükürük yolu ile de kişiden kişiye bulaşmaktadır. En basit şekilde bir damla tükürükten bulaşma riski bile bulunan bir hastalık türüdür.

Kuaförlerde kullanılan manikür aletleri, makaslar ve cımbız gibi aletler bile Hepatit B virüsünün bulaşmasına neden olabilmektedir. Cinsel ilişkide korunan kişilerde de görülür. Terden veya tükürükten de rahatlıkla bulaşabilen virüs kişiden kişiye çok çabuk geçer.

Korunmak için aşı yöntemi uygun olsa da ileride oluşabilecek karaciğer hastalıklarının tek nedeni olarak gösterilen Hepatit B siroz kanserine kadar varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*