20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Hangi Beklentiler İlişkiyi Sonlandırıyor

İlişkinin başlaması ile birlikte, kısa bir süre kişiler karşılıklı olarak birbirlerinden beklenti içerisinde bulunmadıklarından dolayı sorunsuz ve eğlenceli bir şekilde ilişkileri devam eder. Zaman ilerledikçe kadının erkekten, erkeğin de kadından bir takım beklentileri doğmaya başlar. İlişkinin süresi ilerledikçe beklentilerin oluşması oldukça doğal olmakla birlikte, erken beklenti içine girilmesi, karşı cinsten sürekli ve zamansız beklentilerin olması ilişkilerde sorunlara yol açabilmekte, hatta ilişkilerin sonlanmasına yol açabilmektedir.

Erkeğe Geleceğe Yönelik Baskılar Yapma

Kadının beklentilerinin artması, sahiplenme duygusunun sevgisinin önüne geçmesi ve erkeğin kısıtlandığının hissetmesi, erkeğe geleceğe yönelik evlilik, çocuk gibi planların kadın tarafından daha çok ve daha erken olarak gündeme getirilmiş olması gibi sebepler erkekleri ilişkiden soğutmakta, hatta ilişkinin bitmesine yönelik davranışlarda bulunmasına sebep olmaktadır.

Her Şeyden Şikayetçi Olma

Hem kadının hem de erkeğin, ilişki sürecinde ilk başlarda rahatsız olmadığı davranışlardan zaman içerisinde şikayetçi olması çok sıklıkla görülen bir durumdur. Bunun sonucunda da karşı taraf, mutsuz biriyle ilişkiyi yürütmekte zorlanmakta, ne yaparsa yapsın memnuniyet yaratamadığını gördükçe, ilişkiden artık zevk almamaktadır. Bu durumun getirdiği bıkkınlık sonucunda nasılsa memnun olmayacak düşüncesi ile ilgide azalma, daha az çaba gösterme ve vazgeçme gibi davranışlar görülmeye başlanmaktadır.

Kendi Sözünün Geçmesini İsteme

İnsanların egolarını tatmin etmek istekleri sadece ikili ilişkilerde değil, tüm insanlar arası ilişkilerde görülen bir istektir. Evde işyerinde, okulda, tatilde aklınıza gelebilecek insan ilişkisinin olduğu her yerde ego tatmini için kişiler arasında bir savaş sürekli olmaktadır. İkili ilişkilerde ego savaşları çok daha belirgin olarak gözlemlenebilmektedir. Kadın kendi isteklerinin olmasını istemekte, erkek de kendi isteklerinin olmasını istemektedir. Karşı tarafa sözünü dinletme, dediğini yaptırma gibi baskılar söz konusu olmaktadır. Bu durumda, savaştan yorulan ya da sıkılan taraf, ilişkiyi bitirmeyi tercih etmektedir.

Her Zaman Birlikte Olalım

İlişkilerin bazı dönemlerinde kadın ya da erkek, partnerini yalnız bırakmama çabası içerisine girmektedir. Her şeyi birlikte yapalım, birlikte uyuyalım, birlikte uyanalım, birlikte dışarıya çıkalım gibi, her an yan yana ve iki kişi olarak ilişkiye devam edelim. Bu düşünce tarzına genelde ilişkisi zaman içerisinde monotonlaşmış, her zaman diliminde aynı şeyleri yapan, ilişkilerinin ilk günkü heyecanını kaybetmeye başlamış kişilerde rastlamak mümkündür. İlişkisinin biteceğinden korkan kişiler de her an eşinin yanında olmaya çalışmaktadır. Ancak bilinmesi gereken bir gerçek vardır ki, her zaman her yerde birlikte olmak ilişkiyi ve kişileri daha da yıpratmaktadır. Bu şekilde bir beklenti içerisinde olanlar maalesef ilişkinin sonuna daha da yaklaşmaktadırlar.

Beni Özgür Bırak

Özellikle uzun ilişkilerde erkekler özgürlüklerinin kısıtlandığını ve daraldığını sık sık dile getirebilirler. Bunu evliliklerde de görebilmekteyiz. Günümüzde kadınlarda da özgür kalamama sendromu nedeniyle ilişkilerde sorunlar yaşanabilmektedir. En belirgin ifade de yalnız kalmak istiyorum ile kendini gösterir. Karşılıklı olarak çiftlerin birbirlerinin yalnız kalma taleplerine olumlu karşılık vermemeleri ilişkinin sonlanmasına kadar gidebilmektedir.

Hakkında Naz Özkan

Nediobu Yaşam Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*