15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Halid Ziya Uşaklıgil’in Mai Ve Siyah Romanı

Halid Ziya Uşaklıgil’in Mai Ve Siyah RomanıTürk edebiyatında Cumhuriyet dönemi öncesi ve Cumhuriyet dönemi ortasına kadar iz bırakan çok az eser ve yazar vardır. Bu yazarlardan birisi ve belki de en önemlisi Halid Ziya Uşaklıgil’dir. Eser olarak da Mai ve Siyah…

Halid Ziya, gerçekçi bakış açısı ile yazar eserlerini ama onun gerçekçi bakış açısı Tanzimat döneminin yarı gerçekçi yarı romantik bakış açısından farklıdır. O, tam bir gerçekçidir. Mai ve Siyah romanında kahramanımız Ahmet Cemil. Mai, onun hayallerini siyah ise onun düş kırıklığını gösteriyor. Anlatım akıcı ama en can alıcı nokta tüm romanda odak noktanın Ahmet Cemil olması ki bu Türk romanında o sıralar oldukça yenilikçi bir akım. Tüm romanın Ahmet Cemil’in zihninden ve onun bakış açısı ile anlatılması sizi aldatmasın. Kastettiğim şey bir modern roman anlamında değil; tek kişi anlatımı. Anlatıcı yine alışılmış şekilde Tanrı anlatıcı ama Ahmet Cemil’e odaklanılmış durumda. Roman boyunca ne Ahmet Cemil’den başka hiç kimsenin iç dünyasına girilmemiş. Sadece bu bakımdan bile okunmaya değer.

Hatırlatmak da fayda var, Halid Ziya’nın dili oldukça ağırdır. Harf devriminden sonra eserlerini ikinci kez gözden geçirmiş olmasına rağmen, dili günümüzde anlaşılmaz. Bu bakımdan başta Özgür yayınları olmak üzere birçok yayında Halid Ziya romanları, yayına bir başkası tarafından hazırlanmış. Bu hazırlama sırasında sadece eskicil kelimeler yerine günümüz dili kullanılmış ve romanın özüne zeval gelmemiştir.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*