15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Halen Çiftçilik Yapmakta Olanların Yeni Dönemde Sigortalılığı Nasıl Olacak

Çiftçilik Dünya üzerinde bilinen en eski meslek gruplarından birisidir. Çünkü çiftçilik çoğu hammadde ve gıda ihtiyacı sağlanmaktadır. Bu durumun farkında olan ülkeler dışa olan bağımlılıkları bitirmek için çiftçiliğe son derece önem vermektedir. Bu kapsamda ülkemizde çiftçilik faaliyetlerine önem verilmektedir.

Özellikle çiftçiliğe destek verilmesi açısından devlet kuruluşları çiftçileri desteklenmektedir. Çiftçilere verilecek olan desteklerin artması çoğu insan kırsal alana yönlendirecek ve gıda konusunda dışa bağımlılık azalacaktır. Çiftçilik yapanlar sigortalarını kendi mahsul kaynakları ile dışarıdan ödemektedir. Emekli olmak ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak için çiftçi sigortasını dışarıdan ödemek zorundadır.

Çiftçilerin Yeni Dönem Sigorta Primleri

Çiftçiler yeterinde destek göremedikleri ve ucuz mahsulü piyasaya sürmek zorunda kaldıkları için sigorta primlerini bile ödemekte zorlanmaktadır. Yeni dönemde asgari ücrette önemli bir reform yapılmıştır.

Bu reform ile birlikte yükselen asgari ücret çiftçileri önemli ölçüde etkilemiştir. Kanunda belirtildiği gibi çiftçilerin ödeyeceği prim miktarı asgari ücrete göre belirlenmektedir. Bu nedenle de asgari ücretin artış göstermesi ile birlikte çiftçilerin ödeyeceği prim miktarı da artış göstermiştir. Aynı zamanda da aylık primli gün sayısı 22’den 23 güne çıkarılmıştır. Yani çiftçilerin ödemek zorunda oldukça prim ve primli gün sayısıartış göstermiştir. Prim ödemenin zor olduğu bu dönem nedeniyle de tarım alanında kayıt dışı çalışan kişi sayısında artış görülmektedir.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*