15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

GPRS ve WAP

Samsung-Galaxy-SIIIBu yazımda sizlere yıllardır kullandığımız telefonların içinde bulunan iki önemli teknolojiden bahsedeceğim. Bunlar GPRS ve WAP. Şimdi yakından tanıyalım.

GPRS, İkinci nesil (2G) GSM teknolojisi üzerinden paket anahtarlamalı olarak 28.8 Kbps ile 170 Kbps arasında değişen hızlarda veri iletimi sağlayan teknolojidir. 2.5 G olarak da adlandırılmaktadır. GPRS’in açılımı General Packet Radio Service’dir. Yani Radyo Paketi Genel Servisi anlamına gelmektedir.Çoğunlukla cep telefonu ile internet arasındaki veri alış verişi için kullanılır. GPRS kullanımı bağlantı süresine göre değil bağlantı süresi boyunca gerçekleştirilen veri alış veriş miktarına göre üclendirilir. GPRS teknolojisini kullanabilmek için; mobil şebeke ve servis sağlayıcı alt yapısına, GPRS donanım ve yazılımları entegre etmek ve GPRS uyumlu mobil telefonlar kullanmak gereklidir.

GPRS üçüncü nesil (3G) gezgin haberleşme teknolojisinin önemli bir adımıdır. Paket anahtarlama iletim teknolojisi kullanıldığından dolayı internet ve intranet gibi grupsal trafik için oldukça elverişlidir.

WAP’ın açılımı Wireless Application Protocol’dür. Yani Kablosuz Uygulama Protokolü anlamına gelmektedir. Mobil iletişim cihazları üzerinden kablo veya herhangi bir arabirim kullanmaksızın internet erişimi sağlayan kablosuz iletişim standardıdır. Dünyanın en büyük cep telefonu üreticilerinin işbirliği ile geliştirilmiş bir teknolojidir. WAP, devre veya paket anahtarlamanın herhangi birisinde çalışabilir.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*