15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Göz Tansiyonu (Glokom)

Göz Tansiyonu (Glokom)Göz tansiyonu hastalığı ilk meydana geldiği dönemlerde belirti vermeden ilerleyen sinsi bir hastalık türüdür. Göz tansiyonu olan hastalarda hastalık ilerlemişse midede bulantı, bulanıklık ve kusma gibi durumlar görülmektedir.

Göz muayenesine gidildiğinde detaylı bir şekilde göz içi basınca bakılarak gözde tansiyon olup olmadığı öğrenilebilir. Basınç yüksek çıkarsa göz tansiyonu hastalığınız var demektir. Teşhis konulduğunda tedaviye kısa süre içinde başlamak gerekmektedir.

Genetik faktörlerin göz tansiyonu hastalığına neden olduğu bilinmektedir. Ailesinde hastalığa sahip kişiler var ise bu hastalığa yakalanmak normal karşılanır. Daha çok 40 yaşın üstündeki kişilerde ortaya çıkar. Bu nedenle belli bir yaştan sonra göz muayenesi yaptırarak göz tansiyonu kontrol edilmelidir.

Şeker hastalığı yaşayan ve kansızlık sorunu bulunan kişilerde de göz tansiyonuna rastlama ihtimali yüksektir. Bu hastalıklara sahip olan kişilerin özellikle göz sağlığına önem vermeleri gerekmektedir.

Gözlerde meydana gelen hastalık umursanmadığı takdirde körlüğe kadar varan sonuçları vardır. Göz damlalarıyla tedavi edilmeye çalışılan hastalıkta ilaçlarda kullanılabilir. Bu tedavi şekillerinden yanıt alınamıyorsa lazerle veya normal göz ameliyatıyla göz tansiyonu hastalığı tedavi edilir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*