15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Göz Kuruluğu

Göz KuruluğuGöz yaşının zaman içinde azalması ile ortaya çıkan göz kuruluğu hastalığı küçük bulgularla ortaya çıkan bir göz hastalığı türüdür. Ortaya çıktığı ilk günlerde göze bir cisim batmış gibi bir his duyulur. Elle devamlı gözünü ovuşturan hastalar var olan cismi geçirmeye çalışırlar. Göze batan hiçbir şey yoktur. Bu hastalıkta göz yaşının az olması nedeniyle devamlı batma sorunu yaşanır.

Göz kuruluğu daha çok ileri yaşlarda görünse de devamlı lens kullanan gençlerde de ortaya çıkmaktadır.  Devamlı klimalı ortamlarda bulunanlar ve ışık miktarı yoğun yerlerde kalanlar risk altındadır. Bilgisayarın her gün saatlerce kullanılması ve göz tansiyonu da göz kuruluğunu tetiklemektedir. Sigaranın da göz kuruluğu yaptığı bilinmektedir. Yoğun duman göz kuruluğuna neden olur.

Tedavisinde kuru olan bölgenin nem seviyesini korumak üzere göz damlaları kullanılmaktadır. Bunun yanında klimalı ortamlardan uzak durulmalı nemli yerlerde bulunulmalıdır. Sigara içen yerlerde sabit kalmamak göz kuruluğunu bir nebze azaltacaktır. Göz kuruluğu damlalara rağmen ilerlemeye devam ediyorsa cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*