20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Bu tip baş ağrıları zaman zaman herkes de görülen baş ağrısı sorunlarından biridir. Ağrının şiddeti azdır fakat hayatı etkileyecek kadar sıklıkta yaşanır. Nedeni genellikle stres kaynaklı olup yorgunluk anlarında da ortaya çıkmaktadır.

Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde de sıklıkla görülen gerilim tipi baş ağrısında baş çevresi bir cisim tarafından sıkıştırılıyormuş gibi hissedilir. Gündelik hayat içinde ruh hali olaylara daha hassas olan kadınlar bu tip baş ağrısına daha çabuk yakalanırlar. Görülme yaşı yoktur. Bu nedenle stres altında ve duygusal olan herkes de ortaya çıkabilir.

Zaman zaman tekrarladığı için duygu durumu kontrol altına alınmalıdır. İnsanların hayat kalitesini düşüren gerilim tipi baş ağrısı bazen günlerce devam ederek sizi rahatsız edebilir. Bu ağrıya mide bulantısı da eşlik edebilir. Baş ağrısı yaşayan kişiler ışıktan etkilenerek çok gürültülü ortamlarda bulunmak istemezler. Bazı hastalarda migrenle birlikte görülmektedir.

Kişinin kendini rahatlatıcı aktivitelere yönelmesi ağrının geçmesini sağlayacaktır. Dinlenmek, müzik dinlemek, duş almak ve masaj gibi yöntemler geçici tedavi yollarındandır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*