15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Genel İtibariyle Osmanlı Edebiyatı

Genel İtibariyle Osmanlı EdebiyatıOsmanlı Edebiyatı benim tercih ettiğim bir tabirdir. Birçok kişi Divan Edebiyatı, Klasik Türk Edebiyatı gibi adlandırmalar kullanıyor yalnız bana Osmanlı Edebiyatı daha uygun geliyor. Bunun nedenlerini de hemen söyleyeyim sizlere:

Divan Edebiyatı terimi, Ömer Seyfettin tarafından “icat edilmiş” bir terimdir ve bana göre haklı olarak bir esprisi vardır. Halktan uzak olduğunu göstermek için bulunmuştur.

Klasik Türk Edebiyatı kısmında da tereddütlerim var çünkü klasik edebiyat iz bırakan bir edebiyattır ayrıca orijinaldir. Söyleyiş güzelliği bir orijinallik sayılır mı ya da öyleyse klasik oluşturmanın tanımını kendimize göre mi yontmalıyız bilemiyorum. Bu bakımdan temkinli yaklaştığım bir terimdir.

Her halükarda kabul etmemiz gereken bir Osmanlı Edebiyatı vardır ama. Bu edebiyat ise her ne kadar Arap ve Fars kökenli olsa da zamanla boynuz kulağı geçmiştir. Fars edebiyatının şairleri bir süre sonra Osmanlı şairlerini örnek almaya başlamışlar hatta edebi konularda onlardan icazet istemişlerdir. Gariptir ki sadece o dönemden 50 yıl önce Fars edebiyatına özenirdik…

Osmanlı Edebiyatı, tam anlamıyla elit bir edebiyattır. Uzun bir Farsça ve Arapça bilgisinin yanında Fars ve Edebiyat kültürünün bilinmesi beklenir. Buna karşılık yabancı bir dil öğrenilecek kadar da zor değildir, bir İngiliz ya da Fransız edebiyatı değildir. Yine söyleyiş bize aittir, bizimledir. Anlamamız sadece kelime dağarcığımıza 400 – 500 kelime katmamızla alakalıdır

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*