15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Firewall Nedir

firewall (1)Bilgisayar kullanırken bir çok alanda duyduğumuz Güvenlik Duvar ( Firewall ) teriminin ne olduğunu bu yazımda sizlere anlatacağım.

Bir çok filtreleme özelliği sayesinde ağ ile internet arasında gelen ve giden veri paketlerini denetleyerek istenmeyen trafiği veya erişimleri engellemek için kullanılır. IP filtreleme, port filtreleme, web filtreleme ve içerik filtreleme gibi özelliklere sahiptir.

Firewall sadece internet ve bilgisayar arasında değil ağlar arasında da erişim denetimi yapabilir. Firewall bir yazılım olabileceği gibi donanımsal bir cihaz da olabilir. Yazılımsal firewalllar çoğunlukla ev kullanıcıları içindir. Donanımsal firewall ise genellikle ağ sistemlerini korumak içindir. İyi konfigüre edilmiş bir firewall ile ağdaki istenmeyen tüm erişimler engellenebilir hatta ağdaki bilgisayarlar sadece yazı yazmak için kullanılabilir hale getirilebilir.

Firewall temel oarak iki türe sahiptir. Bunlar; Stateful Inspection Firewall ve Application Layer Firewall. Stateful Inspection Firewall, iletilen veriyi kaynağından hedefine kadar takip eder ve veri paketi içerisinde daha önce zararlı olarak tanıtılmış koda rastlarsa verinin iletimine izin vermez. Application Layer Firewall ise verinin sadece başlık kısımlarını kontrol eder ve uygulama katmanında kısıstlama yapar. Örneğin bir web sitesine erişim yapılacağı zaman isteğin içeriğine bakmaz ve erişilecek site firewalla zararlı olarak tanıtılmışsa siteyi erişime izin vermez.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*