20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Fiber Optik Kablo

Fiber optik kablolar sayısal verileri ışık kırılması kuralına göre yansıtarak veri iletimi gerçekleştirir. Veri iletimi ince bir cam boru içerisinde gerçekleştirilir ve ışık sinyallerini kullandığı için dış ortamlardan minimum seviyede etkilenir ve çok uzak mesafelere veri iletimi gerçekleştirebilir. Tek bir fiber aynı anda sadece veri gönderme veya veri alma işlemi gerçekleştirir. Hem gönderme hem de alma işlemi yapılacaksa kablo başına iki fiber kullanılmalıdır.

4-2

Fiber optik kablolar yüksek bant genişliği, yüksek hız ve uzak mesafelere veri iletimi gerçekleştirebildiği için özellikle ses ve veri iletimi için çok uygundur. Ancak içerisinde barındırdığı camdan dolayı hassas bir yapıya sahiptir ve döşemesi zordur. Uzak noktaların birbirine bağlanması ve ağ omurgası gibi yapılarda kullanılmaktadır.

Fiber optik kablo içerisinde ki veri çekirdek içerisinden iletilmekte, cam kaplama çekirdek içerisinden geçen ışını geri yansıtmakta ve ışığı dış ışık etilerden korumaktadır. Koruyucu ve en dıştaki plastik kılıf camı dış etkilerden korumaktadır. Fiber optik kablo ile iletilecek veri fiber başlangıç noktasında sayısal ışığa bitiş noktasında da ışıktan tekrar sayısal veriye dönüştürülmektedir.

Fiber Optik Kabloların Avantajları

  • Yüksek iletim hızı ve geniş bant genişliği
  • Uzak mesafelere veri iletimi
  • Uzak mesafelerde düşük maliyet
  • Elektromanyetik alanlardan ve çevre şartlarından etkilenmeme
  • Veri ışık şeklinde iletildiği için veri hırsızlığı imkansızdır

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*