15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Ethernet Nedir

ethEğer bilgisayar kullanıyor iseniz ve bilgisayarınız bir internet ağına bağlı ise, ethernet terimini sıkça duymuşsunuzdur. Bu yazımda sizlere ethernetin ne olduğunu anlatacağım.

En çok kullanılan LAN modeli IEEE 802.3 diğer adı ile ethernettir. İlk olarak XEROX tarafından geliştirilmiştir. Ağ üzerinde ki cihazlara merkezde bulunan HUB yada Switch bağlantısı için NIC takılır. Ethernetler kullanılan kablo ve iletişim hızlarına göre sınıflandırılabilir. 10 Mbps hızında olanlar ethernet, 100 Mbps hızında olanlar fast ethernet ve 1000 Mbps hızında olalar da Gigabit ethernet olarak adlandırılır.

Ethernet ağlar broadcast mantıksal topolojisini kullanır. Yani ağda ki bir bilgisayar veri gönderdiği zaman veri ağda ki her bilgisayar tarafından görülmekte ama sadece hedef bilgisayar veriyi almaktadır. Eğer yıldız topolojisinde merkezde switch kullanışmışsa veri sadece hedef bilgisayar tarafından görülür. Çünkü, switch veriyi sadece hedef porta yönlendirmektedir.

Ethernet ağları ağ erişim yöntemi olarak 1960’lı yıllarda Hawaii Üniversitesi tarafından geliştirilen CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access With Collision Detection) tekniği ile kullanılırlar.

Ayrıca ethernetleri çerçeve yapısı olarak incelediğimizde;

Data: İletimi yapılacak veridir. Gönderilecek veri 48 byte’dan az ve 1.5 MB’den çok olmamalıdır.
Type: Veri bir üst katmana iletilirken hangi protokolün kullanıcılacağı ve gönderilecek verinin uzunluğunu belirler.
DA ve SA: Veriyi gönderen ve alıcı adreslerini belirler.

Bu bilgileri, her ethernet kartının kutusu üzerinde görmek mümkündür.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*