15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Eş Zamansız İletim Modu Nedir

Communications connectivityEş Zamansız İletim Modu, ingilizce adı ile ATM, ses, veri ve görüntü iletimine olanak sağlamaktadır ve iletim aynı ortam üzerinden sağlanır. ATM, B-ISDN’nin 1970’li ve 1980’li yıllarda gelişiminde yer almış bir teknolojidir. ISDN standartları üzerine kuruludur. Çoğunlukla yüksek bant genişliği gerektiren uygulamalar için kullanılmaktadır. Veri iletim tekniği olarak paket anahtarlama iletim tekniğinin bir türü olan hücre aktarım tekniğini kullanmaktadır. Ayrıca, devre anahtarlamanın bazı artı yönlerini de kullanmaktadır. Veriler 53 byte uzunluğunda ki sabit boyutlu hücreler şeklinde iletilir. 53 byte’tan büyük çerçeveler ATM adaptasyonu seviyesi tarafından uygun formatta getirilerek iletim sağlanır. 53 byte hücre boyutunun 5 byte’ı başlık, 48 byte’ı da veri kısmını oluşturur.

Hücre anahtarlama donanım bazlı gerçekleştirildiği için ve sabit ve küçük boyutta veri paketleri kullanıldığı için ATM sistemler hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışır. Çünkü bu trafiğin gecikmeye tahammülü yoktur. Görüntü ve ses trafiğinin, iletimin başlaması için daha büyük paketleri beklemesine ihtiyacı yoktur. 155 Mbps – 922 Mbps hızında ATM ağlar bulunmaktadır. Ayrıca, değişik hızlarda çalışan cihazların haberleşmesine izin verir.

ATM ağlar bakır, koaksiyel ve fiber optik kablolamayı destekler. Fakat en verimli fiber optik kablolama ile çalışmaktadır. ATM yerel bir ağ kurmak için ATM switch’lere ve her bir ağ cihazında ATM adaptörü gerek vardır. Bir ATM hücresi 5 byte’lık başlık, 48 bytle’lık payload yani taşınacak veriden oluşur.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*