20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Epilepsi Hastalığı

Epilepsi HastalığıBeyinden kaynaklanan epilepsi hastalığının asıl nedeni beyin hücrelerinin boşalmasıdır. Ani şekilde yaşanan boşalma ile birlikte epilepsi hastalığı meydana gelir. Epilepsinin bir diğer adı da sara hastalığıdır.

Epilepsi hastalığının birtakım nedenleri vardır. Bu nedenlerden biri beyin zarlarında meydana gelen iltihaplanmadır. Doğuştan gelen epilepsi hastalığının bebek anne karnındayken anneni sigara içmesi, alkol kullanması ve annede meydana gelen bazı hastalıkların bebeği etkilemesi ile ortaya çıkar. Doğum esnasında bebek beyninin oksijensiz kalması da epilepsi nedenlerinden biridir. Bazı kazalar sonrasında da epilepsi görülme olasılığı yüksektir. Trafik kazalarından sonra beyinde meydana gelen zedelenmeler epilepsi hastalığına davetiye çıkarır.

Hasta epilepsi nöbeti geçirdiği sırada genellikle ne yaptığını bilmez. Nöbet esnasında dilini ısırır ve nefes alması zorlaşır. Bu gibi durumlarda hastanın bol hava alması sağlanmalı ve panik olmadan nöbetin geçmesi beklenmelidir. Nöbet sırasında hastaya doktorun önermediği hiçbir ilaç verilmemelidir.

Epilepsi hastalığına yakalandığını düşünen kişiler doktora başvurarak beyin tomografisi çektirmeli ve tam teşhis konulduktan sonra gerekli tedaviye başlanmalıdır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*