15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Engelli Sigortalılara Yaşlılık Aylığı Bağlanmasının Koşulları Nelerdir?

Sosyal devlet anlayışı gereği olarak bazı ihtiyaçları devlet ücretsiz olarak karşılamaktadır. Aynı zamanda da yine sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak bazı durumlarda pozitif ayrımcılıklar yapılabilmektedir. Özellikle kendini savunması bakımından diğerlerine göre daha zayıf olan kimselere özel ayrıcalıklar tanımaktadır. Engelli vatandaşlarda sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak bu pozitif ayrıcalıklardan faydalanmaktadır.

Bu konuda sağlıklı ve herhangi bir engeli bulunmayan kimseler pozitif ayrımcılığa karşı gelmemelidir. Çünkü herkesin her an bir engelli olamayacağının herhangi bir garantisi bulunmaktadır. Engelli vatandaşlar bazı kısıtları nedeniyle çalışma ortamlarında zorluklar yaşamaktadır. Bu durum nedeniyle de bu kişilere emeklilik açısından kolaylık sağlanmaktadır.

Engelli Vatandaşların Emeklilik Şartları Nelerdir?

Engelli vatandaşların emekliliği daha az prim ve çalışılan gün sayısı ile olmaktadır. Aynı zamanda da engellinin engellilik oranına göre de primli gün sayısı ve sigortalı olma süresine göre farklılık göstermektedir. Engel oranı yüzde 60 ve üzeri olan kişilerde en az on beş yıllık sigorta ve 3960 gün prim ödenmesi gerekmektedir.

Yüzde 50 ve 59 arasında engel oranı olan kişilerde 16 yıl sigorta ve 4320 gün prim gerekmektedir. Son olarak da yüzde 40 ve 49 arasında engeli olanların 18 yıl sigorta ve 4680 gün primlerinin olması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması halinde engelli vatandaş emekli olmaya hak kazanacaktır.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*