15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Emeklilik Başvurusunda Bulunmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

SGK sisteminden emekli olmak isteyen bireylerin mutlaka sistem dahilinde belirtilen şartları sağlıyor olmaları gerekir. Belirli bir yaşı doldurmuş olmak, istenilen prim sayısına ulaşmak ve bunun yanında gereken ek durumları da tamamlamış olmak gerekir. Bunların yanı sıra emeklilik açısından önem taşıyan önemli bir diğer konu da sigortanın başladığı tarih olarak bilinmelidir. Şöyle ki; aynı yaşta olan kadınların yahut da erkeklerin aynı anda emekli olamamalarını nedeni sigortalarının başlangıç tarihidir. Unutmamak gerekir ki; başlangıç tarihi ne kadar erken olur ise emeklilik yaşı da o kadar erken olur.

SSK Emeklilik Şartları

SSK emeklilik şartlarını hem kadınlar hem de erkekler açısından ayrı ayrı incelemek gerekir.

  • 09.1999 tarihi itibari ile sigorta girişi olan erkeklerin emeklilik yaşları çalışma yılı başlangıcı itibari ile 25 yıl sonra emeklilik primleri ise; 5000 iş günü olarak belirlenmiştir.
  • 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında sigortalı olarak çalışmakta olan erkeklerin altmış yaşını doldurmuş olmaları halinde farklı durumları incelemek gerekir. Bu bağlamda; minimum 7000 günlük primin yatırılmış olması yani 25 yıllık bir çalışma hayatının olmuş olması gerekir. Bunun yanında; 4500 günlük prim ödemesinin de söz konusu olması halinde kişilerin emekliye ayrılabilmeleri mümkündür.
  • 05.2008 tarihinden sonra sigorta primini yatırmaya başlayan erkekler açısından durum biraz daha zorludur. Bu bağlamda; 2036 yılına dek altmış yaşında emeklilik söz konusu iken 2044 yılı ve sonrasındaki emeklilik yaşının altmış beş olması söz konusudur.

Kadınlar Ve Emeklilik

Yukarıda erkekler açısından emekli olabilme yaşı, primi ve gününden bahsettik. Şimdi bu durumu bir de kadınlar açısında ele alalım. Bu bağlamda;

  • 09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında emekli olabilecek kadınların mutlaka elli sekiz yaşını doldurmuş olmaları ve bunun yanında da yirmi beş yıl yani minimum 7000 çalışma primini doldurmuş olmaları gerekmektedir.
  • Önceki dönem SSK emeklilik halinde kadınların giriş tarihinin; 09.08.1981 olması halinde yaş beklemelerine gerek kalmaksızın beş bin iş gününü yani; yirmi yıllık sigortalı çalışma hayatlarını tamamlamaları yeterli görülmekte idi. Sonrasındaki yasalar ve kanunlar gereğince; emeklilik yaşı ve prim sayısı kademeli bir artışa tabi olmaya başlamıştır.
  • Bunun yanında; 08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında yirmi beş yıl sigortalı olmak kaydı ile 4500 günlük prim ödemesinde bulunan bayanlarında minimum 58 yaşında emekli olabilmeleri söz konusudur.
  • 05.2008 tarihinden sonraki dönemlerde sigorta ödemesini gerçekleştirmeye başlayan bayanlar açısından durumun; 2036 yılına dek 58 yaşında emeklilik halini getirmesi söz konusu iken; 2048 yılına dek kademeli olarak maksimum bir halde 65 yaşa dek uzayabilmesi söz konusudur.

Emeklilik İçin Gerekli Belgeler

SGK’ ya giderek ilk işlem olarak tahsise hazırlık sözleşmenizi yapmanız gerekir. Emeklilik başvurusunun mutlaka en ince ayrıntısının tahsis hazırlık sözleşmesi ve beyan taahhütnamesi olduğunu unutmayınız. Bu belgeler tüm çalışma hayatınızın bir özeti gibidir. En net ve en açık ayrıntılar ile çalışma hayatınızı önünüze dökmüş olursunuz. Emeklilik başvurusu yaptığınız zaman itibari ile herhangi bir iş içerisinde yer alıyor iseniz mutlaka emekliye ayrılmanız, yani işten çıkmanız gerekir. Aksi halde emekli olmanız için bir engel durumunun ortaya çıkabilmesi muhtemel olur.  Emeklilik başvurusunun mutlaka bireyin çalışmış olduğu son iş yerinin SGK merkezine yapılmış olması gerekir. Yaşlılık aylığı konusunda gerekli olan bildirimlerin de mutlaka tahsis talep sözleşmelerinde belirtiliyor olması gerekir. Bunun yanında son olarak belirtmek gerekir ki; SGK’ ya herhangi bir borcun olması halinde bu borcun ödenmesi gerekir. Ve borcun ödenmemesi emekli olmaya engel teşkil eder.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*