15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Ece Temelkuran – Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Ece Temelkuran – Düğümlere Üfleyen KadınlarEce Temelkuran gerek kişiliğiye gerek yazdıklarıyla tam anlamıyla aykırı bir hatundur. Söylemleriyle de bir dönem gündemimi oldukça meşgul etmiş ve dikkatimi çekmiştir ne yalan söyleyeyim.

Yazdığı romanlarda ondan bir parçayı taşır. Genelde romanlarında tek karaktere yoğunlaşır ama bu yoğunlaşma esnasında diğer karakterler de bu yakınlaşmayı destekler. Düğümlere Üfleyen Kadınlar da aynı keza. Aslında kitabın ismi ilk sayfada açıklanıyor, hatta kitabın arka kapağında dahi bu konuda birkaç ipucu görebilirsiniz.

Bu kitaptaki düğümlere üfleyen kadınlar Almira, Meryem ve de anlatıcı. Yalnız odak nokta ise her gittiği şehirde kendisine farklı ad veren ve bizim romanın ilk bölümünde Madam Lila olarak tanıdığımız yaşlı ama sadece bedenen yaşlı bir kadın.

Ece Temelkuran, odak nokta olarak bu kadını seçmiş. Alternatif olarak da Amira’yı ama benim en çok dikkatimi çeken önce Meryem, ondan sonra ise anlatıcı. Anlatıcı da romandaki üç kadından birisi ama adı o kadar az geçiyor ki; o mesleği gereği gazeteci bakışıyla bize olayları anlatıyor. Benim ise aklıma ilk gelen soru anlatıcının aslında Ece Temelkuran’ın ta kendisi olup olmadığı… Şahsen eğer öyleyse edebiyatta artık bayatlamış bu numarayı sevmediğimi belirtmek isterim…

Romanın övülecek pek de bir yanı yok. Anlatım akıcı, kurgu hoş ve katmanlı bir anlatımla okuyucu romana bağlandırılmış. Bunun dışında okunmayacak bir kitap değil ama okunmadığı zaman da çok şey kaybedeceğiniz bir roman da değil.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Bir yorum

  1. çok çok güzel bir kitap, altı çizilesi birçok cümle var…

    “insan kendini durup dururken sevemez. Palavra o işler. İnsan kendini ancak bir tanrı onu severse, birinin onu sevdiğine inanırsa sevebilir. İnanmalısınız yoksa delirirsiniz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*