20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Diş Eti Şişmesi

Diş Eti ŞişmesiHerhangi bir neden dolayı diş etlerine yerleşen bakteriler diş etlerinde iltihaplanmalara neden olur. Diş etleri şişkin ve kızarık hale geldiğinde acımaya ve sızlamaya başlar. Bunun nedeni diş etinin içinde yer alan iltihabın dışarıya çıkamamasıdır.

Diş eti şişmesi genellikle tedavisi kolay bir süreçtir. Dişlerde meydana gelen çürüklerden meydana gelmiyorsa düzenli ve doğru diş fırçalama işlemiyle kısa sürede şişlikler inmeye başlar. Fakat diş etlerinin bulunduğu kısımdaki dişler çürük ise diş eti şişmesi bu nedenle meydana çıkmıştır. Doktorun önereceği bir antibiyotik yardımıyla şişen diş etleri 1 hafta içinde inmeye başlar. Doktorun önermediği ilaçları kullanarak tehlikeli sonuçlara varabilecek yanlış bir tedaviye yönelmemelisiniz.

Diş eti şişmesine neden olan bir diğer etkende ağızda kalan besin artıklarıdır. Fırçalama işlemiyle giderilemeyen artıklar diş taşlarına neden olarak diş etlerinin şişmesine neden olur.

Tüm aldığınız tedbirlere rağmen diş etleriniz sürekli şişiyor ve şişkinliği uzun süre geçmiyorsa ufak bir ihtimal olsa dahi bu durumun genetik ile ilgili olduğu belirtilmektedir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*