20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Demir Eksikliği Anemisi

Demir eksikliği anemisi hemoglobinin normal değerlerden daha düşük olması durumudur. Hemoglobinin görevi akciğerlerden alınan oksijeni dokulara götürmektir. Oksijen taşıma işlemi tam olarak gerçekleştirilemediğinde bazı belirtilerle fiziksel olarak kendini hissettirir.

Demir eksikliği yaşayan kişilerin ciltleri soluktur. Devamlı halsiz olan hastalar hızlı şekilde yorulur ve nefes darlığı çekerler. Başlarının dönmesinden yakınan anemi hastaları çok çabuk üşürler. Hafızaları eskiye nazaran iyi olmayan kişiler dikkatlerini toplayarak bir işe yoğunlaşamazlar. Saç dökülmesi de genellikle demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Demir eksikliğini önlemek için bazı gıdaların alımı mutlaka gereklidir. Pekmez, kırmızı et, kayısı kurusu, kuru üzüm, incir, maydanoz, soya fasulyesi, sakatatlar demir yönünden zengin gıdalardandır.

Özelliklede hamile olan annelerin demir eksikliğine mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir. Demir eksikliği yaşayan anne adayları erken doğum yapma riski taşırlar. Bir diğer riskte doğacak bebeğin kilosunun çok az olmasıdır. Gebeler doğumda kaybettikleri kandan dolayı doktor tavsiyesiyle doğum sonrasında kan nakli yaptırarak demir seviyelerini yükseltmektedirler.

Demir eksikliği kadınlarda daha fazla görüldüğü için gebelikte mutlaka dikkat edilmesi gerekilen bir problemdir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*