20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Çocuklarda PKU Hastalığı

Çocuklarda PKU HastalığıPku hastalığı genellikle akraba evliliklerinde görülen bir hastalık türüdür. Bebeğin doğumuyla birlikte topuktan alınan kan içinden belirlenebilen hastalık için ön aşama çok önemlidir. Gerekli müdahale için hastalığı önceden bilmek hastalığın ilerleme sürecini etki etmektedir.

Bebek doğduğu zaman karaciğerinde bir enzimin eksik olması bu hastalığa neden olmaktadır. Bebeğin doyması için anneden süt alması sonucunda protein parçalanır ve ortaya fenilalanin çıkar. Karaciğere taşınan fenilalanin eksik enzimden kaynaklanan nedenle dönüşememe sorunu yaşar. Bu nedenle kandaki miktarı yükselir ve Pku adı verilen hastalık ortaya çıkar.

En çok beyin fonksiyonlarını etkileyen bu hastalık ilk aylarda kendini göstermese de 6 aydan sonra belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar. Zihinsel geriliğinde problem olduğunu anlayan anne baba olaya müdahale etse bile beyinde hasar kalan bölümü iyileştirmek amacıyla hiçbir şey yapamamaktadırlar. Bu nedenle bebeğin ilk doğduğu günlerde yapılan testler hastalığın erken teşhis edilmesi açısından büyük rol oynamaktadır.

Testlerin zamanında yapılmaması bebeğin beynine ciddi hasarlar vererek gelişmesine engel olmaktadır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*