20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Client – Server Mimarisi

sunucuAğda ki her bilgisayarın rolü farklıdır. Bu roller client(istemci) ve server(sunucu) olabilir. Bu mimaride merkezde sunucu bilgisayar bulunur ve dosya/kaynakların kullanımını, kullanıcıların yetkilerini ayarlamakla sorumludur. Donanımsal olarak da istemci bilgisayardan çok üstün özelliklere sahiptir. İstemci bilgisayarların tümü sunucu bilgisayara bağlıdır ve sunucunun verdiği yetkiler doğrultusunda işlemler gerçekleştirebilir. Ayrıca, istemci bilgisayarlar sunucudan bağımsız da hareket edebilir ama sunucunun sunmadığı hiç bir dosya veya kaynağı kullanamaz. Günlük hayatta sürekli kullandığımız internet erişimi bir client-server modelidir. Google Chrome istemci olarak web sayfası isteklerinde bulunur, web server da istekte bulunulan web sayfasını istemciye gönderir.

Client-Server mimarisi server yerleşimi açısından 2-tier ve 3-tier olmak üzere ikiye ayrılır.

2-tier; bu modelde istemci doğrudan sunucu ile iletişime geçebilir. Mimari isminde de geçtiği gibi client ve server olmak üzere iki katman söz konusudur. Bu model bazı güvenlik açıklarına  ve performans sorunlarına neden olmaktadır. Internet Explorer  ve Web server bu mimaride çalışmaktadır.

3-tier; bu mimaride istemci ve sunucu arasında ara bir katman söz konusudur. Bu katman güvenliği sağlamak ve istemcilere haklar sunmak için kullanılır. Bu katman istemciden gelen tüm istekleri alır ve kimlik doğrulama yaptıktan sonra sunucuya iletir. İstemcinin isteği sunucudan geri dönerken önce orta katmana sonra istemciye iletilir.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*