15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Cengiz Aytmatov ve Cemile

Cengiz Aytmatov ve CemileCengiz Aytmatov, Kırgız Türk’üdür.  Genelde soy ismine bakan her 100 kişiden 50’sinin onu yabancı yazarlar kategorisine soktuğu ama aslında Türk bozkırlarının sarısıdır. Hikayeleri ile meşhurdur Cengiz Aytmatov. Romanları da vardır rekorlar kıran ve tadınızı damağınızda bırakan ama öyküleri bir başkadır, sevilesidir. İşte bende sizlere, beni çok etkileyen öyküsünü tanıtmak istiyorum sizlere: Cemile.

Cemile, Sovyetler zamanında yazılmış bir öykü ve baş kahraman da Cemile. Cemile’nin kocası savaşta; Cemile ise genç ve oldukça güzel bir kız. Üstelik ailenin de göz bebeği. Öyküde anlatıcı üçüncü tekil ve Cemile’nin kocası tarafından akrabası… Kurgunun bu kişi üzerinden yapılması ise öyküye ayrı bir hareket getiriyor çünkü Tanrı-Anlatıcı olmadığı için öykünün gidişatı belirleyemiyorsunuz; sadece tahmin etmekle yetiniyorsunuz. Diğer öykülerinde ve romanlarında olduğu gibi Cengiz Aytmatov, kültür öğelerini de kullanıyor Cemile adlı öyküsünde. Yer adı ve yer tasvirinden sonra o yere ait bazı özel isimlere daha doğrusu özel adlandırmalara da yer veriyor. Bu şekilde de sizi öyküye iyice adapte ediyor. Ayrıca Cengiz Aytmtov, demir perdeyi aralayarak Türk edebiyatını tanıtan önemli yazarlardandır.

Uzun öyküleri ile daha çok ilgi çeken Aytmatov’un Cemile adlı öyküsü oldukça başarılı olmakla birlikte edebi dilin ağırlığı ile ezilmemiştir. Akıcı, anlaşılır ve sizi saran kelime yapılarında olan öykü, kitaplığınızda mutlaka olması gerekenler listesinden başı çeken bir eserdir.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*