20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Çalışan Emekliler

Emekli olmak her zaman tek başına yeterli değildir. Özellikle eski sisteme göre emekli olma daha kolaydı. Çalışan, erken yaşta ve daha düşük primler emekli olabilmekteydi. Erken yaşta emekli olunduğu içinde çalışma hayatına veda etmek yerine başka işlerde çalışmaktaydı. Bu nedenle de emekli aylıklarında belli bir miktar kesinti yapılmaktaydı.

Ancak günümüz koşullarında her şey farklılık göstermektedir. Emekli olabilmek için artık gereken primli gün sayısı, sigortalı gün sayısı ve yaş artış göstermiştir. Durum böyle olunca da emekli olunan yaşlarda çalışmak pek de mümkün olmamaktadır. Ancak yine de çalışma zorunda kalan insanlar bulunmaktadır. Hayata uyum sağlamak için emekli olduktan sonra da çalışan kişilerden kesinti yapılmasının pek de etik olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle de yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Çalışan Emeklilerden Kesinti

Emekli olduktan sonra insanların istediği daha huzurlu ve sakin bir hayattır. Ama bu durum herkes için aynı olmaz.

Kimi emekliler bu aşamadan sonra da çalışmak zorundadır. Bu mecburiyetin yanı sıra emekli maaşlarında kesintiler söz konusu olmaktaydı. %10 kadar olan bu kesinti yakın bir zamanda kaldırılmıştır. Yani artık çalışan emekliden güvenlik destek primi kesilmemektedir. Böylece emekli geçim için gerekli olan paradan kısmak zorunda kalmayacaktır. Bu çalışma ile amaçlanan maaşlarda iyileştirmenin yapılmasıdır. Kısa dönem içinde emekli maaşları üzerinde de faydalı ve yeni düzenlemelerin yapılması beklenmektedir.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*