15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Bluetooth Nedir

bluetooth_iconBu yazımda sizlere, hemen hemen gündelik hayatımızın tamamında kullandığımız bir teknolojiden bahsedeceğim. Bu teknolojinin adı Bluetooth teknolojisi. Kablosuz olarak veri aktarımı sağlayan bu olaya birde yakından bakalım.

Radyo frekansları ile kablosuz olarak iletişim sağlayan bir teknolojidir. Haberleşecek cihazlar birbirinin görüş alanı içerisinde olmasa dahi belirli bir mesafeden haberleşebilir. Bluetooth teknolojisi 2.4 GHz frekans bandında 24 Mbps’a kadar ve 10 ile 100 metre arası mesafede iletişime olanak sağlamaktadır. Sabit ve taşınabilir cihazlar arasında ses ve veri iletimi gerçekleştirebilir.

Bluetooth teknolojisi günümüz laptoplarında standart olarak gelmekle birlikte masaüstü bilgisayarlarda standart olarak bulunmamaktadır. Masaüstü bilgisayarlarda bluetooth cihazlar USB arayüzü ile kullanılabilmektedir. Ayrıca, bir bluetooth cihaz bir veya birden fazla cihazda ad-hoc yöntemini kullanarak haberleşmektedir.

Bluetooth cihazlar ile oluşturulan Pan piconet ve scatternet olarak adlandırılmaktadır. Piconet’te en fazla 8 adet master-slave ilişkisinde bulunan cihaz bulunabilir. Piconet’e ilk bağlanan cihaz master cihaz olur ve bu cihazla haberleşecek diğer cihazlar slave cihaz olur. Her piconette sadece bir tane master bulunur. Piconet’in ortalama menzili 10 metre olmasına rağmen uygun koşullar altında 100 metreye kadar çıkabilir.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*