20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Bel Ağrısı

Bel AğrısıBel ağrısının ortaya çıkma nedenlerinin başında daha çok ağırlık kaldırma gibi etkenler rol oynasa da genetik faktörünün de bel ağrısına neden olduğu saptanmıştır. Sürekli oturan kişilerde de bel ağrısına sıklıkla rastlanmaktadır.

Bel ağrısının kadınlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise kadın kaslarının erkeklere oranla zayıf olmasıdır. Ağırlık kaldırma gibi durumlardan daha çabuk etkilenerek bellerinde ağrı gibi yan etkilere neden olmaktadırlar.

Ağrının şiddetli bir şekilde artmasıyla birlikte doktor kontrolünden geçerek asıl nedene ulaşılmadır. Bel fıtığı, kemik erimesi ve kanser gibi problemlerde bel ağrısına neden olan önemli hastalıklardandır.

Ağrıların yanı sıra hissizlik, yürümede zorlanma ve denge sorunu gibi problemlerde varsa ağrının mutlaka nedeni araştırılmalıdır. Hafif ağrılarda bu tür sorunlarla karşılaşılması mümkün değildir.

Bel ağrısının şişmanlıkla ilgisini tespit eden uzmanlar kilonun bel ağrısı yaptığı için dikkatli bir şekilde zayıflamayı önermektedirler. Verilen kilolar ile birlikte bel ağrısı geçecek yapılan spor aktiviteleriyle bel ağrısına neden olan kemik ve kas zayıflaması güçlenecektir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*