20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Bağlanma Korkusu Olan Erkeğe Nasıl Davranmalı?

İlişkilerde bağlanma korkusu sık rastlanan durumdur. Hatta bazen ilişkileri engelleyen veya bitiren bir duygu haline de gelebilir. Bu duygunun temelinde çok farklı hisler vardır. Ancak kişinin geçmiş yaşantıları ve ilişkilere karşı bakış açısı en belirleyici olanıdır.

Eski Deneyimlerin İlişkiye Etkisi

Sağlıklı bir aile ortamında büyümeyen, güvensizlik ve sevgisizlik gibi temel gereksinimlerin olmadığı bir ailede yetişen bireylerde ileriki yaşlarda duygusal problemler baş gösterebilir. Bunun yanında kötü şekilde temelleri atılan yaşantının ilk ergenlik ve gençlik döneminde birçok hayal kırıklığıyla sonuçlanması güvenli ve sağlıklı ilişki geliştirmede zorluklar yaratabilmektedir. Bu durum hem kadın hem de erkeklerde bağlanma sorunu durumuyla karşı karşıya bırakabilmektedir. Öyle ki zaten kötü ve olumsuz biteceğine inanılan bir ilişki, beraberinde kişinin sadece mutlu olmasını engelleyeceği için, kişi buna inandığı için hayatını bir kişiye adamaktan korkar, yoğun bir bağlılık duygusu yaşamaktan çekinir.

Çoğu zaman eskiden yaşanan bir ilişkinin başarısızlıkla sonuçlanması psikolojik açıdan kişinin kendini savunmaya alması nedeniyle yenilerde de sorunlara neden olabilir. Kötü şekilde sonuçlanan olay genelin hepsi bu şekildeymiş gibi düşünülebilir ve daha güzel yaşanması muhtemel şeylerin önü tıkanır. İşinin herkesin aynı olmadığının farkına varması ve değerlendirmelerini daha pozitif yapması önemlidir.

Bağlanma Korkusu Olan Erkeğe Davranma Şekli

Yeni bir ilişkinin başlangıcında olan bir kadın, partnerinin bu özelliğinin farkına varırsa, ilk yapması gereken kesinlikle onun duygu ve düşüncelerini sorgulamamak, onu suçlamamaktır. Açıkça bağlanma korkusunun nedeni üzerine konuşmalı, her iki tarafında durumu olgun şekilde kabul etmesi gerekmektedir. Sağlıksız şekilde temeli atılan bir başka ilişkinin daha oluşmaması için gerekirse erkeğe zaman verilmeli ve ondan duygusal olarak kendini iyi hissettiği zaman bir ilişki yaşaması için ilişkiyi askıya almak iyi bir çözüm olabilir.

Hakkında Naz Özkan

Nediobu Yaşam Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*