15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Bağ-Kur Sigortalılarının Ödeyeceği Prim Oranı Artacak Mı?

Sağlık sigortası her yaş için oldukça önemli olan bir alandır. Çünkü sağlık sigortası ile birlikte kişiler sağlık hizmetlerinden az ücretle ve ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Sağlık sigortasının olması sadece hastane hizmetlerinden yararlanmak anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda da emekli olmak içinde sigorta primlerinin düzenli olarak yatırılması gerekmektedir.

Emeklilik ve sağlık açısından son derece önemli olan bu kavramın esnaflar ve iş sahipleri açısından ismi Bağkur olarak bilinmektedir. Bağkur sisteminde de emeklilik ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak için düzenli olarak primlerin yatırılması gerekmektedir. Kişilerin özellikle sağlık hizmetleri bakımından mağdur olmamaları bakımdan prim yatırmak neredeyse bir zorunluluktur.

Bağkur Primleri Arttı Mı?

Bağkur genellikle esnaf kişilerin sigortası olarak bilinmektedir. Bağkurlu iş sahipleri sigortalı ve emekli olmak için dışarıdan sigorta primlerini ödemektedir. Bu primler ile istenildiği gibi sağlık hizmetlerinden yararlanılmaktadır.

Yeni düzenlemeler ile birlikte asgari ücrette artış söz konusu olmuştur. Asgari ücretin artış göstermesi ile birlikte Bağkurluların ödediği primlerde artış görülmektedir. Bunun nedeni brüt ücret ile asgari ücret arasında ki farktır. Bu farkında ödenmesi bağkurlular açısından önemli bir yük haline gelmiştir. Ancak sağlık hizmetlerinden yaralanabilmek ve emeklilik şartlarının tamamlanabilmesi için primlerin ödenmesi zorunludur. Bağkur primleri asgari ücretin brütü üzerinden hesaplandığı için her yükseliş bağkurluların zararına olmaktadır. Bu açıdan yapılacak iyileştirmeler beklenmektedir.

Hakkında admin

14 Mart 2014 tarihinde kurduğumuz nediobu.com sitesi ile siz ziyaretçilerimize her zaman kaliteli içerikler sunmayı hedefledik. Yayın hayatımıza başladığımız tarihten bu zamana kadar geçen sürede ben ve ekibim bilgiye ihtiyaç duydunuz her anda sizlere sitemizden bir parça sunabilmek için var olan tüm gücümüz ile çalıştık ve çalışmaktayız. Eğer bugüne kadar hayatınızda ufakta olsa bir yer edebildiysek ne mutlu bize :) Hepinize teşekkür ederiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*