15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Ayrıntılarının Romanı Kuyucaklı Yusuf

Ayrıntılarının Romanı Kuyucaklı YusufSabahattin Ali’nin unutulmaz eserlerinden birisidir Kuyucaklı Yusuf. Cumhuriyet dönemindeki eşrafı, köylerdeki eşitsizliği tüm çıplaklığıyla gözler önüne sererken, başta sona müthiş bir kurgunun rüzgarına kapılacağınız bir romandır.

İsminden başlayalım. Neden Yusuf değil de Kuyucaklı Yusuf olduğundan başlayalım çünkü ayrıntıların yazarı olan Sabahattin Ali’yi anlamanın yegane yollarındadır dikkatli olmak. Siz ancak şehir değiştirdiğiniz zaman ait olduğunu şehirle anılmaz mısınız? İstanbul’da yaşayan bir Adanalıysanız size Adanalı derler. Bu da aynen böyle. Olay Edremit’te geçiyor ve Yusuf Edremit’li değil, Kuyucaklı.

Soracaksınız şimdi bu neden bu kadar önemli diye. Cevap vereyim:

Eşraf sistemine her ne sebeple olursa olsun her ne şekilde olursa olsun karşı çıkıyor Yusuf. Bu eşraf, Edremit’te. Yusuf’un karşı çıkmasına neden olacak davranışlar zaten Edremit haklına sergilenmiyor mu? Sergileniyor.

Neden ses çıkarılmıyor? Çünkü oradakiler buna alışık, oradakiler eşrafa karşı çıktıklarına o kasabada yaşamalarına neden olan her şey bir anda alınabilir. Yusuf ise Kuyucaklı. Edremit eşrafını Edremit kadar bilmez ve bu bakımdan karşı çıkması daha kolaydır. Dedim ya ayrıntının romancısıdır Sabahattin Ali diye, laf olsun diye değil bu tespit.

Örneğin Yusuf’un sağ elinin işaret parmağı yoktur. Onun da bir nedeni vardır: Romanın zamanı 1903 yılıdır. Bu zamanlar henüz savaşın olduğu zamanlardır. Savaşa giden erler, 4 – 5 yıldan önce dönmezler. Silahın kullanımı için gerekli olan sağ işaret parmağının olmaması Yusuf’u romandan çıkarmaz.

Velhasıl kelam; okuyunuz bu romanı ama dikkatle okuyunuz. Sabahattin Ali’nin o dünyasına giriniz…

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*