20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

ASUS X99 Anakart İncelemesi

INASUS X99 Anakart İncelemesiTEL’in Dünya lansmanı ile duyurduğu yeni işlemciler, ana kartlar, belleklerden sonra elimize gelen X99 Deluxe modeli oldu. ASUS’un bu yongaya kattığı birçok özellik var. INTEL oldukça uzun bir süredir, bir üst düzey yonga seti uygulaması çalışmalarını sürdürüyor. P45 genel olarak kullanımdayken mesela X48’in en üst uç nokta olduğunu söyleyebiliriz. Fakat X48 ‘de skotte değişmeye başladı. Orta düzeye takılan işlemciler ile üst düzeye takılan işlemciler arasında. Daha sonra X79’lar geldi bu gün hala günümüzde kullandığımız türde en üst yonga setiydi. Z Serisi geldi onlar devam etti ayrıca yanında yine X79 devam etti. Fakat X99 gelmesiyle birlikte tamamen masaüstünde yeni bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz.

X platformunun özelliği az ve öz çıkmasıdır.  2011 ‘de X79 çıktığı düşünülürse INTEL yonga setlerini elinde teknoloji olmasına rağmen çok fazla güncellemediğini görüyoruz açıkçası. Sonuçta çıkarmasa da kral olarak  söyleyebileceğimiz X79 var ortalarda. Fakat şöyle bir sorun var yaşlanıyor yonga artık. X79’da şimdi USB 3.0 mevcut değil 2 tane 6 gbit var diğerleri hep ek kontrolcüler ile sağlanıyor. Z87 – Z97 birçok yönden X79 ‘den daha üstün bir halde. Bu eksikleri de X99 gideriyor, yeni bir kral olarak ortaya çıkıyor.

Asus X99 Anakart Performansı

X99 ile birlikte yeni bir işlemci geliyor Haswell-E, LGA platformuna geliyor diyebiliriz. Bu işlemciler Haswell-E olarak bilinse de Core i7 olarak satılacak tabiki. Peki bizi ne yenilikler bekliyor diye soracak olursak. Masaüstüne 8 çekirdek geliyor ilk kez. Daha önce sadece sunucularda olan özellik sonunda Masaüstüne geliyor.  İşlemci kilitsiz olabildiğine overclock yapabilirsiniz, engelleme olmuyor.  Soğutucu çözümü sunmuyor içinde kendiniz bulmanız gerekiyor bunu. LGA 2011 soketine takılıyor yine fakat eski LGA 2011 soketlerine değil de LGA 2011 v3.0 soketlerine takabiliyorsunuz.

Bu değişikliğin nedeni tabi ki DDR4 desteği gelmesidir.  Elimizdeki örnek 5960X Extreme modeli yani işlemcilerin en üst modeli. 8 Çekirdek, 3.0 Ghz Turbo ile 3.5 GHz bu meraklısı için biraz hayal kırıklığı olacaktır fakat overclock ile 5.0 GHz yapmak mümkün. 20 MB Cash var, 140 Watt güç tüketiyor. Fiyat olarak Pentium 4’ten beri değişmeyen bir gelenek var en üst model sadece 999$ oluyor.

Hakkında Berk Atakan

Nediobu Teknoloji Kategorisi Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*