20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

ASUS OC Soket Nedir?

ASUS OC Soket Nedir?ASUS’un İngiltere’deki lansmanın da sergilediği birçok üründen birini sizlere sunacağız bu gün. 2011’de çıkardığı LGA 2011 soketine ek olarak çıkardığı OC soketide bu yeni ürünlerden birisi. Öncelikle LGA 2011 soketinden bahsetmek gerekiyor.  Haswell- E işlemciler de şöyle bir durum söz konusu, bu işlemcilerde bellek voltaj kontrolcüsü artık işlemci içine gömülü. Bu şekilde bellek üreticileri artık eskisi gibi voltajı kontrol edemiyorlar. Fakat ASUS burada ufak bir hile ile soketin yapısını değiştirerek bellek kullanımı ve voltaj kullanımı değiştirebilir hale getirmiş.

ASUS soketlerin üzerinde yaptığı değişikler ile (INTEL dışında yapılmış) pin sayısını arttırarak işlemcinin voltajını ve DDR belleklerin voltajını değiştirebildiğini bulmuş. Bunun sayesinde rakiplerinden çok daha üstün işlemciler üretebilecektir. Patent kısmını alırsa tabi ki üstün olacak ama şu an sadece ASUS OC teknolojisi olduğu için ASUS’a özgü diyebiliriz.

ASUS OC Soket Görünüm

OC Soket, işlemci voltajını çok daha keskin bir şekilde kontrol etmeye yarıyor bunun yanında DDR voltaj kontrolünü çok daha iyi ayarlamaya imkân sağlıyor. Overclock yapanlar için gerçekten ince ayarlar için mükemmel olacaktır. ASUS’un geliştirdiği teknoloji ile overclock yapanlar daha geniş bir overclock yelpazesine kavuşacaktır.  Aynı zamanda çekirdekleri de bağımsız olarak açıp kapatabilecekler.

Hakkında Berk Atakan

Nediobu Teknoloji Kategorisi Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*