15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Aşkın Zorlandığı Yer; Sadakat

Üzerinde sayfalarca yazı yazılan ve şüphesiz yazılmaya da devam edilecek olan bir konu aşk. Sanki ne yazılsa yetmiyor. Herkesin kendine göre bir tanımı var. Bu konuda şüphesiz başka kavramlar da hatırlanıyor. Saygı, güven, cinsellik gibi konularla birlikte aşkın içine sadakat de giriyor ve galiba ilişkilerin en çok zorlandığı nokta da burası oluyor. Aşk ve sadakat bütün romanların ve filmlerin de değişmez konusu. Örneğin dünya edebiyatın klasikleri arasında yer alan Madam Bovary ve Anna Karenina eşlerine sadık kalmayan iki kadının trajik hikayelerini anlatıyor.

Psikolojik Bir Durumdur

Böyle edebi eserlere konu olan sadakat aslında bütün insanların yaşadığı duygusal ilişkilerin içinde var. Birini sevmişseniz, siz kim olursanız olun, ister ünlü biri isterse sıradan bir insan, sevdiğinize sadık olmanız gerek. Çünkü aşk ve sadık olamamak yan yana olacak bir durum değil. Psikolojik açıdan siz kabul etseniz bile partnerinizin bunu kabullenmesi imkansız.

Aldatılmak Bir Travmadır

Eşi tarafından aldatılan kadınlar yapılan incelemelere göre savaş travmasına denk olan bir aldatılma travması yaşıyorlar. Uzun süren evliliklerden sonra toparlanmak çok daha zor oluyor. Şüphesiz aldatılmak sadece kadınların karşılaştığı bir durum değil. Ortada aldatan bir kadın varsa çoğu kez aldatan bir kadın da oluyor. Ama bu konuda tarihte çok ilginç örnekler var. Ünlü Fransız düşünür Voltaire sevdiği kadın ile yıllarca kadının kocasının onlara aldığı evde yaşadı.

Hakkında Naz Özkan

Nediobu Yaşam Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*