20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Aşk-ı Memnu Nedir?

Aşk-ı Memnu Nedir?Aşk-ı memnu, Halid Ziya Uşaklıgil’in yapıtıdır. Aynı yazarın Mai ve Siyah adlı romanından sonra yazılmıştır. farsça bir tamlama şeklinde konulan ismin Türkçe karşılığı “Yasak Aşk” demektir ( Şöyle ki : Memnu, “Men” sözcüğünden gelir, Arapçadır ve “Memnu” ise yasak edilmiş, yasaklanmış, men edilmiş anlamlarındadır).

Halid Ziya, bu eserinde natüralizm ve realizmin Türk edebiyatında anlaşıldığı kadarki unsurları alır. Neden böyle söylüyoruz çünkü Türk edebiyatına tam anlamıyla bir akım peyda olmamıştır çünkü kaynak hep farklıdır.

Halid Ziya’nın Aşk-ı Memnu’sundaki başkarakter Bihter’dir. Yalnız şunu hatırlatmak isterim ki – biraz kilişe gelebilir ama gerçek bu – Aşk-ı Memnu adı altındaki dizideki Bihter karakterinin uzaktan yakından alakası yoktur kitaptaki Bihter. Resmen iki ayrı kişidir.

Kitaptaki Bihter, kandırılmış bir kadındır. Aslında mücadele etmiş, kocasına bağlanmak istemiştir ama bunu başaramamıştır. Dizideki gibi de fettan değil. Amacı asla bir aile dağıtmak olmamıştır. O sadece aşık bir kadındır ve aşkıyla gitmek istemektedir. Aşk-ı Memnu kitabında da Deniz Hanım diye birisi yoktur. Madam vardır ama onun adı Deniz değildir. Üstelik gariptir ki dizi de kitapta da bir Fransız mürebbiye vardır. Diziye madem aynı şekilde Fransız mürebbiye getirilmiş neden adı değiştirildi?

Aşk-ı Memnu dizisi, sadece karakter adları ile – ki o bile tam olmayarak – aynıdır. Onun dışında aynı olan benzer olan herhangi bir şey yoktur. Bu bakımdan romanını okumadan Aşk-ı Memnu hakkında yargıya varamayız.

Hakkında Diba Bahadıroğlu

Nediobu Kültür & Sanat Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*