15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Apandisit Belirtileri

Apandisit BelirtileriApandis karnın sağ alt kısmında bulunan yapısı parmağa benzeyen bir organdır. Vücutta hayati fonksiyona sahip olmayan apandis vücuttan alındığında herhangi bir sorun teşkil etmez. Apandisit ise apandisin iltihaplanması ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Genç yaştaki kişilerde daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir.

Apandisit hastalığının kendine özgü belirtileri bulunmaktadır. Bunlardan ilki karnın sağ alt kısmında görülen ağrıdır. Ara ara devam eden ağrı bir süre sonra şiddetlenerek artar ve ağrı hiç kesilmeden devam eder. Apandisit hastalarında iştah kaybı da büyük oranda ortaya çıkan şikayetlerden biridir. Bunu yanında kusmada eşlik eden bulgulardandır.

Apandisit doktora geç kalındığında patlayabilir. Bu kişi için çok riskli bir durumdur. Apandisit patladığında ağrının geçtiği görülür. Fakat bu ağrı sonra geri dönerek kişide aynı zamanda ateşlenmeye neden olur. Apandisin patlaması çok tehlikelidir ve hayati önem taşır. Yukarıda sayılan belirtiler görüldüğünde vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir.

Doktor muayene sırasında bölgeyi bastırıp ellerini çeker. Elini çektiği anda şiddetli sızı duyuluyorsa hastanın apandisit olduğu kanısına varılır.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*