20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Android Telefonları Temizleme Vakti

Android mobil işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanan insanlar, genellikle kullanıma bağlı olarak bir süre sonra telefonda donmalar, hatalar ve bir takım sıkıntılar yaşamaya başlıyorlar. Bu yazımda akıllı telefonlarımızda ki gereksiz uygulamaları kaldırarak daha akıcı ve rahat bir kullanım deneyimi için yapmamız gerekenleri anlatacağım.

Öncelikle Android 4.0 sürümünün üzerinde ki sürümler için Ayarlar kısmına girerek Uygulamalar bölümüne girip oradan Tümü sayfasına dokundurmalıyız. Ardından gereksiz uygulama olduğunu düşündüğümüz uygulamaları açılan listede arayın ve bulduğunuzun üzerine tıklayın. Şimdi ise devre dışı bırak komutu ile uygulamayı etkisiz hale getirin.

Tabi o esnada mesajlaşma gibi temel uygulamaları devre dışı bırakmamaya dikkat etmeliyiz. Aksi taktirde telefonumuzun önemli işlevlerine erişimi kapatabiliriz.

1372530061_2013-05-13-android-x86-porting-android-to-x86Bu işlem ile gereksiz uygulamaları devre dışı bırakmış olduk. Fakat bu uygulamalar halen telefonumuzda oldukça yer kaplamaktadır. Eğer kaldırmak istersek işin rengi biraz değişiyor. Öncelikle üretici firma tarafından uygulamalar yüklendiği için telefonumuzda tam yetki sahibi olmadığımız taktirde uygulamaları kaldırma yetkimiz bulunmuyor. Bunun için ilk olarak cihazımızda Root işlemini gerçekleştirmeliyiz. Cihazımızı Root’ladığımız zaman telefonumuzun tüm yetkileri üzerimize geçmektedir. Ardından gereksiz bulduğunuz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzun Rom’unu da değiştirebilirsiniz. Bunun için cihazınıza uygun Custom Rom bulmalısınız. Custom Rom’lar sayesinde cihazınızda daha saf Android deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca üretici firmanızın telefonunuza önceden yüklediği gereksiz uygulamalardan da kurtulmuş olursunuz.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*