20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Android Root İşlemi

Açık kaynaklı mobil işletim sistemi olan Android, bazı işlemler sonucu tamamen özgür bir şekilde kullanılabiliyor. Akıllı telefonunuza Root işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman telefonunuzun kök dosyalarına kadar erişim iznine sahip oluyorsunuz. Bu da istediğiniz şekilde telefonunuzun yazılımında oynamalar yapabilmeniz anlamına geliyor. Root işlemi sayesinde telefonunuzda ki her dosyaya erişip istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Kısacası cihazınızın üzerinde tam yetkiniz oluyor. Ayrıca bu sayede kendi yazacağınız ya da telefonunuz için bir yazılım ekibi tarafından yazılan Rom’ları da yükleyebiliyorsunuz.

Root işlemi sonrasında, cihazınızı aldığınız zaman ki üretici firmanızın yüklemiş olduğu tüm uygulamaları kaldırabiliyorsunuz. İsterseniz telefonunuzun işlemci ve grafik biriminin frekans değerleri ile de oynayıp overclock işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Root yaparak Google Play üzerinde ki yalnızca Root’lu cihazlarda çalışan uygulamaları da indirebiliyorsunuz.

Screenshot_2Birazda Custom Rom’dan bahsetmek istiyorum. Custom Rom, cihazınız için üretilmiş, üretici firmanınkinden farklı olarak daha özelleştirilebilir ve esnek bir yapıya sahip bir çeşit yazılımdır. Her üretici firma kendi cihazlarına kendi yazmış oldukları Rom’ları koyarlar. Akıllı telefon sahipleri ise Custom Rom’lar yükleyerek üretici firmanın o sıkıcı arayüzünden ve gereksiz uygulamalarından kurtulup, daha performanslı bir şekilde telefonlarını kullanırlar. Custom Rom yüklemeniz içinde cihazınızın tüm yetkilerini üzerinize almanız gerekmektedir. Yani Root işlemi yapmanız gerekiyor.

Fakat Root işlemini ve Custom Rom yükleme işini eğer bu konularda fazla bilgili değilseniz iyice öğrenmeden bulaşmamanızı öneririm. Yanlış bir işlem sonucu cihazınız kullanılmaz hale gelebilir.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*