20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Alzaymır (Alzheimer) Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Alzaymır (Alzheimer) Hastalığı Nedenleri ve BelirtileriAlzaymır (Alzheimer) hastalığının yavaş şekilde ortaya çıkması kişinin hastalığı geç algılamasına neden olur. Kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanması öncelikle yakın geçmişi unutmakla ortaya çıkar. Dil sürçmeleri ve hafif belirtilerle başlayan unutkanlık Alzheimer hastalığının ilk belirtilerindendir. Daha çok 50 ve 60 yaş arasında ortaya çıkan hastalık kısa süreli unutkanlıklarla kendini belli etse de ilerleyen durumlarda hasta tamamıyla yakınındaki kişilere bağımlı olarak yaşamaya başlar.

Hastalık ilerlediğinde kişi hangi gün nerede olduğunu unutmaya başlar. Hatta dün ne yaptın ve neredeydin gibi sorulara bile cevap veremez. Yediği besinlerin miktarını bile tam olarak ölçemediği için Alzaymır (Alzheimer) hastalarının bir kısmı aşırı şekilde şişmanlayarak başka hastalıklarında ortaya çıkmasına neden olurlar.

Hastalığın tamamen ilerlemesi ile hasta hiçbir şey yapmak istemez. Çoğu günlük işlerini bile yanındaki kişiler yapar ve olaylara karşı aşırı şekilde duyarsız hale gelir. Saldırgan, agresif ve depresif bir görüntü çizen Alzheimer hastalığını tamamen geçiren bir tedavi şekli yoktur. Hastayı anlamaya çalışmak ve hafızasını güçlendirici aktiviteler yapmak kısmen faydalı olabilir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*