15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız Kokusunun NedenleriAğız içinde oluşan ve daha çok karşı taraftaki kişiler üzerinde rahatsız edici bir izlenim bırakan kokuya ağız kokusu denilmektedir. Ağız kokusu sadece dişlerden kaynaklanmaz. Organlarında ağız kokusuna neden olduğu veya bir hastalık habercisi olduğu söylenebilir.

Ağız kokusunun nedenleri arasında iç organlardan kaynaklanan problemler olabilir. Şeker hastalığının ve böbrek yetmezliğinin ağız kokusuna neden olduğu bilinmektedir. Karaciğer yetmezliği ve akciğer enfeksiyonları da ağız kokusuna neden olur. Diyet yapan kişilerde de çoğu zaman ağız kokusuna rastlanmaktadır. Sıvının vücutta azalmasıyla proteinler çözünür ve ağız kokusu ortaya çıkar. Ağız kokusu bunların dışında dişlerden veya dilden kaynaklı olabilir. Bu nedenle diş fırçalanırken dil fırçası ile de dil temizliği yapılmalıdır. Çürük dişler çektirilmeli veya dolgu maddesi ile kaplanmalıdır. Ağız kokusunun sebebi ağız boşluğu ise bu tedavi yöntemleri kokuyu engelleyecektir.

Bol su içmek, tükürük miktarını artırmak üzere sakız çiğnemek, tarçın tüketmek, diş ipi kullanmak ve sigara gibi kötü alışkanlıkları terk etmek ağız kokusunu büyük oranda önleyecektir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*