15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

ADSL ve SDSL Nedir

adsl-splitterSDSL’nin açılımı Simetrik Sayısal Abone Hattı’dır. Simetrik olarak 2Mbps’a kadar veri iletimi sağlar. Genellikle kiralık hatlar için kullanılır. SDSL ile maksimum 3 km’e  kadar iletişim söz konusudur. Bu mesafe ADSL sistemlerde 6 Mbps’a kadar hız sağlamaktadır. HDSL’in tek hat ile oluşturulmuş bir versiyonu olup tek hat üzerinden E1, T1 hızlarını destekler ve telefon görüşmesi yapılabilir.

SHDSL ise bir veya iki hat üzerinden 6 km’e kadar simetrik veri iletimi gerçekleştirmektedir. Tek hat kullanıldığında 2.312 Mbps, iki hat kullanıldığında 4.624 Mbps hızlara çıkabilir. Genellikle IP üzerinden veri ve ses iletimi için kullanılabilir. Örneğin, telekom santrallerinden kullanıcıya PRI hatlarının ulaştırılması için kullanılabilir.

Türk telekom üzerinden SHDSL hizmeti bir kat üzerinden alınabilir. Ancak, mevcut telefon hatları yerine kullanıcıya özel hat çekilmektedir. Türk telekomun noktadan noktaya ve internet erişimi olarak iki çeşit SHDSL hizmeti vardır.

ADSL’in açılımı ise Asimetrik Sayısal Abone Hattı demektir. Asimetrik olarak yüksek hızda veri iletimi sağlayan teknolojidir. Asimetrik olduğu için veri gönderme ve alma için kullanılan hızlar farklıdır ve kullanıcının veri alma hızı daha yüksektir. HDSL’den sonra gelen ADSL, ev kullanıcıları için düşünülmüş olup günümüzde birçok kullanıcı ve işletme tarafından kullanılmaktadır.

ADSL, bir yönde 8 Mbps’a kadar iletim sağlarken diğer yönde 1Mbps’a kadar iletim sağlar. Yüksek bant genişliği kullanıcıya doğru akan bilgi için kullanılır.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*