20 Ağustos 2018 Pazartesi
Son Konular

Adet Düzensizliği

Adet DüzensizliğiAdet düzensizlikleri çoğu zaman pek önemsenmese de doktor kontrolünden geçilerek altında yatan sebep mutlaka araştırılmalıdır. Adet düzensizliklerinde görülen sık adet dönemleri veya uzun adet dönemleri adet düzensizliği olduğunun göstergesidir. Genç kızlığa adım atmış kişilerde 15 yaşına kadar adet görülmediyse altında yatan önemli bir sebep olabilir.

Adet olurken gelen kan miktarının az olması çeşitli sebeplere dayandırılmaktadır. Kişi adet olmadan önce ve sonrasında çeşitli ilaç kullanımına gitmişse adeti az olabilir. Devamlı doğum kontrol hapı kullanan kişilerde adetin daha az geldiği gözlemlenmiştir. 15 günde bir adet gören kişilerde veya 40 günde bir adet gören kişilerde bu döngü devamlı aynı şekilde devam ediyorsa problemin altında yumurtalıklardan kaynaklanan bir sorun olabilir. Kadınlarda bulunan kistlerde adetin düzensiz olmasında etkilidir. İyi huylu olarak adlandırılan tümörlerinde adet düzenini bozduğu bilinmektedir. Her ay adeti düzensiz olan kişiler kadın doğum uzmanından yardım alarak problemi önemsemeli ve ilerlemiş bazı hastalıkların önüne geçmek için geç kalınmamalıdır.

Bunun yanında stres gibi faktörlerde adet düzensizliğine neden olarak sizi psikolojik olarak etkileyebilir. Rahat bir ruh haliyle adet döneminizin gelmesini bekleyerek bu dönemi sorunsuz şekilde atlatabilirsiniz.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*