15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Adet Döneminde Kahverengi Kan

Adet Döneminde Kahverengi KanAdet döneminin öncesinde veya sonrasında görülen kahverengi kanın birçok farklı nedeni vardır. Adet sonrasında yaşanan kahverengi kan sorunu doku artıkları ile ilgilidir. Rahim temizlenirken kahverengi şeklinde kan gelmesi normal kabul edilmektedir. Eski dokuların atılması ile ilgili bir süreç olduğu için normal kabul edilir.

Adet döneminden belli bir süre geçtikten sonra kahverengi kan geliyorsa altında yatan başka sebepler olabilir. Rahim ağzı sorunlarından şüphelenilen bu gibi durumlarda üreme sistemlerinde bir problem olduğu saptanmıştır. Bazı kadınlarda ise gebelik belirtileri bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Adet döneminden bir müddet sonra görülen kahverengi kanın gelme sebebi çok ciddi sorunların habercisi de olabilir. Vajinal siğil, mantar, rahim kanseri, cinsel hastalıklar gibi çeşitli problemlerin habercisi olan kahverengi kan menopoza girmek üzere olan kadınlar içinde bir işaret kabul edilebilir.

Adet döneminin tam bitiminde görülen kahverengi kan problem teşkil etmez. Fakat aralıklarla görülen kahverengi kan hakkında bilgi almak için mutlaka uzman doktora başvurarak tedavi sürecini hemen başlatmanız gerekmektedir.

Hakkında Bihter Avcı

Nediobu Sağlık Kategorisi Editörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*