15 Temmuz 2018 Pazar
Son Konular

Access Point ve Modem Nedir

125430229-2-tp_link_tl_wa801nd_300mbps_kablosuz_n_access_pointBu yazımda Access Point ve Modem adlı iki cihazı ele alacağım. Aslında iki farklı işlevi olan cihaz gibi görünse de temel de aynı görevi yapmakta oldukları için aynı konuda ele alacağım.

Modemler, telefon hatları yardımı ile bilgisayarların internete bağlanmasını sağlayan cihazlardır. Modülatör ve Demodülatör kelimelerinin ilk harflerinin birleşiminden oluşur. Bilgisayardan aldıkları sayısal verileri analog sinyallere dönüştürerek telefon hatları yardımı ile iletilmesini sağlar.

Modemleri 3 dalda incelemek mümkündür.

Analog modemler, sayısal verileri analog sinyallere veya analog sinyalleri sayısal verilere çevirir. Kişisel bilgisayarların internet erişimi için kullanılır.

Sayısal modemler, herhangi bir sayısal analog dönüşümü yapmazlar. Veri sayısal olarak iletilir.

ADSL modemler, telefon hatları üzerinden internet erişimi sağlarlar ve kablonun her iki ucunda ADSL modem bulunur. ADSL modem kullanılan telefon hatlarında internet ile eş zamanlı olarak telefon görüşmesi de gerçekleştirebilir. Telefon görüşmeleri 0 kHz – 4 KHz arasında frekans aralığını, veri iletimi 4 kHz – 1100 kHz arasında frekans aralığını kullanır. Sistem asimetrik çalıştığı için veri alma ve veri gönderme bant genişlikleri farklıdır.

Access Point kablolu ağ ortamının kablosuza dönüştürülmesi için veya kablosuz ağ ortamının etki alanın genişletilmesi için kullanılır. Örneğin, kablosuz modeme sahip olmayan bir kullanıcı modemin veya modeme bağlı switchin herhangi bir portuna Access Point bağlayarak kablosuz internet de kullanabilir. Başka bir örnek ise kablosuz ağın etki alanın yeterli olmadığı durumlarda Access Point kullanarak mevcut kablosuz ağın sinyallerini güçlendirip etki alanını genişletebilir. Bu tür durumlarda Access Point herhangi kablo bağlantısı yapmaya gerek yoktur.

Hakkında YasinGNC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*